Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Celorepublikové setkání rodin 2016

pozvnakaV sobotu 21.5.2016 se v hotelu Renospond v obci Zderaz u Skutče konal sraz rodičů a dětí s PEC neboli vrozené ortopedické vady Pes equinovarus congenitus pod záštitou spolku Achilleus.

Nejednalo se o první setkání, ale s trochou nadsázky lze říci, že se jednalo o historicky první celorepublikovou sešlost ve velkém stylu.

 MWP2160wtm

Akci předcházely měsíce příprav, kdy se organizační tým ve svém volném čase a bez nároku na jakýkoli honorář domlouval přes sociální sítě a mobilní telefony na veškerých detailech srazu. Zkuste říci některé z dam Stáně Bašatové, Verče Labaštové, Verče Benešové, Jíře Jandourkové, že něco nejde

Od rána čekalo na účastníky srazu velmi příjemné počasí, slunečno a bezvětří. K dispozici jim byly dva salónky – jeden prioritně určen k přednáškám a druhý, s prvním propojený, k odpočinku a občerstvení s bohatým snídaňovým rautem a kávou. Na baru obsluhovaly milé mladé slečny.

Pro děti byl připraven dětský koutek s hračkami a DVD, ale hlavně venkovním tvořícím koutkem. Zde mohly děti najít kvalitní pastelky s papíry a omalovánkami, poskládat si origami nebo třeba zahrát pexeso. Největší úspěch ale slavilo několik kilogramů ekologické plastelíny Ekolíny s veškerým příslušenstvím, tedy válečky, vykrajovány či tiskátky. Dětičky si tak mohly vyrobit dáreček na památku ve vlastní režii a popustit tak uzdu své kouzelné fantazii.

 MWP2142wtm

Snad všichni ocenili krásné prostředí hotelu, který je zasazen do bezprostřední blízkosti lesů, které nejednoho malého návštěvníka lákaly k prozkoumávání. Nicméně brzy se stala velmi populární venkovní trampolína a dětské hřiště. Rodiče miminek měli možnost procházky kolem budov, vodní nádrže či se vyhřívat na lavičkách pod slunkem před hotelem.

První účastníci se začali zapisovat u prezence po deváté hodině. Kromě řady organizačních informací a jmenovek obdrželi uvítací balíček, který obsahoval brožuru o PEC, program, letáčky k Ekolíně ekologické plastelíně a projektu Givt. Další zajímavé materiály si mohli u prezence posbírat dle vlastního zájmu. Každá rodina si také zapíchla špendlík se svým číslem do mapy České republiky do místa, odkud přijela. Čekala je totiž soutěž o nejvzdálenějšího účastníka srazu. Děti dostaly od Achillea krásná žlutá trička s trefným nápisem ,,Achilleus, umíme v tom chodit“.

Během dne si mohl každý zakoupit Ekolínu, přívěšek na krk, dětské tričko, senzomotorický koberec či věnovat Achilleu sponzorský dar. To učinilo hned několik účastníků a tímto bychom rádi velmi poděkovali za jejich pomoc.

Program byl oficiálně zahájen po 9:30. Jelikož je opakování matkou moudrosti, Veronika Labaštová zopakovala důležité organizační nezbytnosti a uvedla předsedkyni spolku Stanislavu Bašatovou.

 MWP2088wtmTa stručně představila spolek Achilleus od jeho pomyslných plenek z roku 2009 do současnosti. Zdůraznila jeho smysl a pochlubila se dosavadními úspěchy spolku, mezi které patří například rozšíření povědomí o vadě PEC a prosazení JM dlah, reálná pomoc stovkám rodičů a získávání finančních zdrojů. Mimo jiné všechny seznámila s projektem Givt, kdy může každý běžným nákupem v e-shopu přispět spolku. Poté následovalo odtajnění nejbližších zásadních cílů, na kterých se momentálně intenzivně pracuje, jako například vývoj nových webů o PEC, informační brožury o Ponsetiho metodě pro lékaře a brožuru pro rodiče.Mezi další více či méně vzdálenější plány patří pomoc při návštěvách MUDr. Radlera, vydání knížky s motivačními říkankami pro děti s dlahami či získání finanční podpory pro vyslání lékaře do Iowy pro získání certifikátu PM.Dále bylo všem nečlenům spolku nabídnuto zapojení se mezi členy Achillea s představením výhod členství, např. zapůjčení dlah zdarma, a další možnosti pomoci. Závěrem Stáňa nezapomněla poděkovat všem sponzorům Achillea, ať již za finanční či věcné dary a další podporu, a celému pracovnímu týmu Achillea.

 MWP2128wtmPo krátké pauze následovala přednáška fyzioterapeutky Dany Marečkové a po ní volně navázala diskuze na otázky k jejímu tématu.

Zhruba kolem poledního se všichni účastníci srazu shromáždili u lesa mezi budovami hotelu k hromadnému focení. Fotograf dokumentoval momentky tohoto dne již od ranních příprav a k focení všech dospělých i dětí pracoval na mnoha konkrétních fotkách. Například focení detailu nožiček či dlah. Nicméně velmi zajímavou se stala chvíle po obědě, kdy se všechny rodiny přesunuly k venkovnímu dětskému hřišti před hotelem na louce. V tuto chvíli bylo úkolem fotografa vypustit dron a natočit nejen krásné prostředí tohoto setkání, ale hlavně běhající a mávající dětičky. Svou aktivitou a nadšením byli neskutečně roztomilí. Tatínky samozřejmě zaujala technika dronu a započali s fotografem technologickou diskuzi

Od 14 hodin ale již ale byla v plné polní MUDr. Monika Frydrychová se svou přednáškou o PEC. Ta na sraz dorazila kolem oběda s partnerem na motorce. Poté se postupně u paní doktorky střídali rodiče s dětmi pro rychlou konzultaci zdravotního stavu a zhodnocení nožiček. Ručičky hodinek MWP2229wtm ukazovaly k půl páté, když se účastníci pomalu sešli na hotelové terase. Zde se pro ně již několik hodin chystalo grilovací menu, kde si na své přišli milovníci masa, vegetariáni a samozřejmě i děti. O vynikajících kuřecích špízech, pečených bramborách nebo tvarohové buchtě se jistě mnohým muselo večer i zdát

Čím blíže se slunce blížilo západu, tím častěji znělo nad hotelem ,,nashledanou“. Kolem 18 hodiny zůstali na místě opět jen organizátorky srazu. Nad lesem ale stále byla cítit velice silná pozitivní energie, která se nesla celým dnem.

Ať si již každý ze dne 21.5.2016 odnesl cokoli dle svého, sraz dostál svých cílů. Setkali se zde rodiče dětí s PEC a další rodinní příslušníci a přátelé Achillea. Pobíhalo zde nebo kopalo v kočárku mnoho párů dětských nožiček, které spojuje něco tak moc negativního, jako je nemoc dítěte. Avšak právě to bylo na celém srazu to krásné. Všechny rodiče spojovala trápení s nemocí bezbranného dítka a současně radost z každého jeho pokroku. Nejsme v tom sami! Každý z nich si prošel obdobnými pocity. Ačkoli se příběhy liší, mají mnoho společného. Jen to, že se takoví lidé setkali, dozajista nabilo pozitivní energií všechny, kteří více či méně s PEC bojují. Protože na to nejsou a nikdy nebudou sami. Každý nemůže pomoct všem, ale každý může pomoct někomu.

Závěrem se hodí poděkovat všem, kteří pomáhali na přípravě srazu. Hotel Renospond nám maximálně vyšel vstříc ve všech našich požadavcích. Firma Asmeti potiskla trička pro děti zcela zdarma. Malířka Marie Brožová věnovala pastelky dětem do dětského koutku. Klára Koryčánková ručně vyráběla senzomotorické koberce k prodeji. Marie Jedličková věnovala velkou tašku hraček pro děti v dětském koutku. Ekolína věnovala Ekolínu ekologickou plastelínu pro děti ve tvořícím koutku. Martina Šikolová vytvořila web, ze kterého vznikla brožura pro rodiče. Slávka Horáková vytiskla materiály na sraz. Dětem se věnovala Andrea a Pavla Jiroušková a Kristina Faitová. Celý den fotografoval Marek Weisskopf. Velké díky patří i hostům Daně Marečkové a MUDr. Frydrychové. Všem děkujeme zejména za jejich čas a ochotu pomoci. Děkujeme! (VB)FOTOGRAFIE ze srazu najdete zde